„Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”

W dzisiejszym dniu obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. W akcie solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm, wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy przedszkola “zaświecili się na niebiesko” zakładając koszulki w tym kolorze. Emocje towarzyszące naszym wychowankom zostały uwiecznione na fotografiach, w sali przedszkolnej z niebieskimi balonami oraz na placu zabaw – cała przedszkolna społeczność ustawiła się w literę „A” z niebieskimi opaskami na głowach, jako symbol jedności z osobami ze spektrum autyzmu.

Zgodnie z hasłem przewodnim „Wiem, rozumiem, pomagam” dzieci ze wszystkich grup obejrzały film dotyczący problematyki autyzmu. Rozmawialiśmy o trudnościach osób dotkniętych autyzmem, ich umiejętnościach, sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Celem tego święta jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu, ponieważ zostało ono uznane przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Osoby cierpiące na autyzm często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie! Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Wiele budynków w Polsce 2 kwietnia „zaświeci się” na niebiesko. Kolor ten daje osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie.

Na zdjęciu cała przedszkolna społeczność ustawiła się na placu zabaw w literę „A” z niebieskimi opaskami na głowach, jako symbol jedności z osobami ze spektrum autyzmu.

Zdjęcie przedstawia dzieci z grupy „Panterki” i „Pingwinki” wraz z wychowawcami i Panią Dyrektor, wszyscy pozują do zdjęcia z niebieskimi balonami na tle dekoracji z okazji „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”.

Zdjęcie przedstawia dzieci z grupy „Kangurki” i „Niedźwiadki” wraz z Paniami, wszyscy pozują do zdjęcia z niebieskimi balonami na tle dekoracji z okazji „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”.

a

Zdjęcie przedstawia dzieci z grupy „Papużki” wraz z Paniami, wszyscy pozują do zdjęcia z niebieskimi balonami na tle dekoracji z okazji „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”.

Zdjęcie przedstawia dzieci z grupy „Delfinki” wraz z Paniami, wszyscy pozują do zdjęcia z niebieskimi balonami na tle dekoracji z okazji „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”.

Zdjęcie przedstawia dzieci z grupy „Motylki” wraz z Panią, wszyscy pozują do zdjęcia z niebieskimi balonami na tle dekoracji z okazji „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”.

Zdjęcie przedstawia dzieci z grupy „Reniferki” wraz z Panią, wszyscy pozują do zdjęcia z niebieskimi balonami na tle dekoracji z okazji „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”.

b

Zdjęcie przedstawia dzieci z grupy “Lwiątka” wraz z Paniami, wszyscy pozują do zdjęcia z niebieskimi balonami na tle dekoracji z okazji „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”.

c

Zdjęcie przedstawia dzieci z grupy „Tygryski” wraz z Paniami, wszyscy pozują do zdjęcia z niebieskimi balonami na tle dekoracji z okazji „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”.

d

Zdjęcie przedstawia dzieci z grupy „Słoniki” wraz z Paniami, wszyscy pozują do zdjęcia z niebieskimi balonami na tle dekoracji z okazji „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”.

e

Zdjęcie przedstawia dzieci z grupy „Żółwiki” wraz z Panią, wszyscy pozują do zdjęcia z niebieskimi balonami na tle napisu z okazji „Światowego Dnia Świadomości Autyzmu”

Przejdź do treści