Psycholog radzi

O czym warto pamiętać, gdy dziecko staje się przedszkolakiem?

Drodzy Rodzice !

Na dobry początek  –  Zadbaj o odpowiedni strój

Ubranie dziecka musi być wygodne i nie może sprawiać   kłopotów. Unikaj spodni na szelkach lub z trudnymi do   odpięcia guzikami. Rękawy swetra lub bluzki muszą być łatwe  do podciągania. Buty i kapcie najlepsze są zapinane na rzepy (chyba ze są to buty ortopedyczne, zazwyczaj wiązane).  Czas pobytu małych dzieci w przedszkolu nie powinien być  długi. Jeżeli to możliwe , w pierwszych dniach odbieraj dziecko  po obiedzie. Do tak dużej zmiany warto przyzwyczajać powoli. Małe dziecko szybko się męczy, zwłaszcza kiedy ma dużo  wrażeń.

Uwaga! Nie spóźniaj się z odbieraniem dziecka z przedszkola – jeśli obiecaliście, że przyjdziesz wcześniej, dotrzymajcie słowa.

Pożegnanie powinno się odbywać bez pośpiechu, ale  jednocześnie bez zbędnego przedłużania samego momentu  rozstania. Nie odprowadzaj dziecka w ostatniej chwili, kiedy      zostało Ci tylko 15 min  na dojazd do pracy. Dziecko  powinno mieć trochę czasu na pożegnanie się z Tobą.

Nie oszukuj dziecka! Jeśli obiecaliście, że będziecie  z nim  w przedszkolu , dopóki się nie przyzwyczai, to nie wymykaj się z sali , gdy dziecko się bawi. Następnym razem nie uwierzy. Gdy wiesz, że musisz wyjść z przedszkola, uprzedź o tym dziecko, a jeśli trudno mu się z Tobą rozstać, poproś o pomoc  nauczycielkę.  Zapewne nie będzie Wam łatwo  ale możecie być pewni, że  wychowawczyni przytuli małego   i zapewni go, że rodzice  wrócą niebawem.   Dziecku będzie raźniej, jeśli weźmie z domu ukochaną   przytulankę. Czasami wystarczy, że maluch będzie miał przy sobie coś, co pachnie domem, co stwarza poczucie  bezpieczeństwa.

Pamiętaj!. Dziecko ma prawo płakać. W ten sposób wyraża swój smutek, wyładowuje napięcie, jakie w nim narosło. Jeżeli płacze , w domu, w przedszkolu, po prostu przytul je, powiedz, że je  bardzo kochasz, że też będziecie  za nim tęsknić.

Jedną z najważniejszych rzeczy, co warto jest  zrobić  nie tylko wtedy, gdy dziecko idzie do przedszkola  zapewnianie go o Waszej  miłości. Jedną z podstawowych potrzeb człowieka  jest potrzeba bezpieczeństwa, a zaraz za nią przynależności i miłości. Te dwie potrzeby mogą być  w niedostatecznym  stopniu zaspokajane, zwłaszcza gdy dziecko większość dnia przebywa                     w przedszkolu. Słowa “kocham cię”, “będę tęsknić”,   powinny być obecne w codziennym życiu. Bardzo ważne są  pieszczoty, pocałunki, szczęście i podziw malujący się na twarzy rodzica, gdy patrzy na dziecko. Ono powinno czuć,  widzieć i słyszeć, że jest kochane szczególnie w tak trudnym okresie adaptacji  do przedszkola.

Okres kiedy dziecko adoptuje się do nowych warunków trwa do 1,5 miesiąca . W tym czasie wasze dziecko ma prawo być płaczliwe , niespokojne i rozdrażnione. W większości przypadków jest duża szansa, że Wasza cierpliwość i spokojne przyjmowania trudnych zachowań dziecka zakończy się pełnym sukcesem i Wasze dziecko zostanie kolejnym Pogodnym Przedszkolakiem.

Rodzicu, jeśli czujesz potrzebę wsparcia, serdecznie zapraszam do współpracy.

Psycholog Przedszkola Miejskiego w Lubawie: Magdalena Śmiałek