„AKCJA – SEGREGACJA” LUBAWA 22.03.2019r.

Przedszkole Miejskie w Lubawie w ramach działań mających charakter proekologiczny oraz ubiegania się o międzynarodowy certyfikat „Zielonej Flagi” XVII edycji Programu EkoSzkoły 2018/2019 w obszarze tematycznym  – odpady stara się, aby nasz świat stał się lepszym miejscem do życia. Ratujemy naturalne środowiska poprzez zabawę, ale także traktujemy to jako obowiązek. 22 marca, w dniu obchodów „Światowego Dnia Wody” odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty ekologiczne na temat segregacji odpadów  dla dzieci 5/6 letnich, które  zostały przeprowadzone przez przedstawicieli zakładu IKEA Industry w Lubawie. Nasi goście, panie Agnieszka Chwastek i Wiesława Nowicka Bader oraz panowie Jarosław Wiśniewski i Tomasz Awsiukiewicz przygotowali warsztaty i prezentację na temat segregacji odpadów. Na początku dzieci rozwiązywały zagadki, np. „Co zrobisz z papierkiem po zjedzeniu cukierka na palcu zabaw, zakopiesz w piaskownicy,  czy wrzucisz do kosza?” , „Co zrobisz z kartonikiem z sokiem, który zabrałeś do lasu?”,  „Co to są śmieci?”,  „Czy otacza nas dużo śmieci?”,  „Jakie niebezpieczeństwa grożą lasom, wodzie, ziemi?”, „Jakie pojemniki mamy do segregacji odpadów?”, „Co można wrzucać do niebieskich, czerwonych, zielonych, żółtych pojemników?” itp. Dzieci oglądały film pt. „Jak dzieci segregują śmieci?. Potem nasi przedszkolacy aktywnie brali udział w segregacji śmieci po wysłuchaniu wiersza pt. „Jurek i sznurek”. Dzieci, dowiedziały się także, co to są odnawialne źródła energii. Miały okazję obserwować działanie miniaturowej elektrowni wiatrowej  i słonecznej.  Na koniec dzieci nagrodziły gości brawami, a goście stwierdzili, że dzieci mają dużo wiadomości na temat „ekologii” i wykazują się wiedzą dotyczącą zachowania w lesie i nad wodą.

To było kolejne, wyjątkowe spotkanie, które przyniosło dzieciom dużo radości.

Bardzo serdecznie dziękujemy naszym gościom,  pracownikom IKEA Industry Lubawa za spotkanie.

Przy tej okazji pragniemy również podziękować panu Zbigniewowi Nikielewskiemu, Dyrektorowi IKEA Industry Lubawa za podejmowanie inicjatyw wykluczania zagrożeń dla środowiska naturalnego, wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom środowiska lokalnego i ufundowanie na rzecz naszej placówki 10 pojemników na trzy rodzaje odpadów.

BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

Spotkane zorganizował “Zespół do spraw ekologii” w składzie: Mirosława Ławicka, Ewa Raszkowska, Joanna Gruźlewska, Małgorzata Nowak.

Zapraszamy do galerii Mirosława Ławicka i Ewa Raszkowska