Specjaliści radzą…

Specjaliści Radzą…

Okres przedszkolny jest niezwykle ważny dla każdego dziecka. To wtedy uczy się ono, jak prawidłowo funkcjonować w grupie, wtedy również przyswaja wiedzę, która przyda się nie tylko w przedszkolu, ale i w dalszym życiu dziecka. W naszym Przedszkolu dzieci mają okazję rozwijać swoje umiejętności – zdobywać nowe, dzięki, którym lepiej przystosują się do funkcjonowania w szkole, a także w życiu.

Wielu rodziców stawia sobie pytanie – dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola i czy     w ogóle je tam posyłać? Odpowiedź brzmi – tak, warto.

Rodzice często postanawiają zostawić dziecko w domu jeśli nie ma jeszcze obowiązku edukacyjnego. Jeśli tak się dzieje, musi ono uczyć się przystosowania do życia przedszkolnego znacznie później, niż jego rówieśnicy. Jest to tym samym dla niego trudniejsze. Jego rówieśnicy już dawno mają za sobą okres adaptacji, rozstanie z rodzicami, pierwsze dni w przedszkolu, ono dopiero się tego uczy. Należy o tym pamiętać podczas podejmowania takiej decyzji. Jest wiele plusów uczęszczania dziecka do przedszkola. Każdy z nich jest ważny z punktu widzenia jego dalszego rozwoju. Dziecko najszybciej i najbardziej rozwija się w okresie między 1. a 5. rokiem życia.

Dlaczego warto?

Zabawy ruchowe – pozwolą dziecku wzmacniać cały organizm, a także konkretne funkcje mózgu, na przykład: jeśli zachęcimy dziecko do odtwarzania sekwencji ruchów, które wykonujemy, ćwiczymy umiejętność, którą w przyszłości wykorzysta do pisania.

Nauka – wzmacnianie czynności samoobsługowych – nakrywanie do stołu, sprzątanie, obsługiwanie się w łazience i toalecie. Te czynności wspomagają umiejętności społeczne, dzięki którym dziecko buduje swoje poczucie sprawczości („ja mogę”).

Rozwój mowy w tym okresie jest bardzo intensywny. Dzieci uczą się nowych słów. Posługują się także zdaniami złożonymi. Dostrzegają przyczynę i skutek pewnych czynności. Dobrą zabawą w tym czasie jest oglądanie i opowiadanie historyjek obrazkowych. Trzylatek potrafi opowiedzieć o prostych czynnościach na obrazku. W grupie przedszkolnej będzie miał okazję uczyć się więcej nie tylko na podstawie własnego doświadczenia, ale także rówieśników

Koncentracja uwagi – w wieku 3 lat dziecko potrafi skoncentrować się na danym przedmiocie lub czynności ok. 30 min. Z każdym rokiem umiejętność ta doskonali się i czas skupienia wydłuża się.

Inteligencja emocjonalna – dzieci w grupie przedszkolnej zdobywają umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji u siebie (duma, radość, złość) i innych. Przyswajają odpowiednie wzorce zachowań, które pomagają we właściwy sposób wyrazić to, co czuje.

Pobyt w przedszkolu bardzo korzystnie wpływa na rozwój wszystkich umiejętności. Dziecko systematycznie uczęszczające do przedszkola bierze udział w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela i specjalistów zajęć dodatkowych. Poznaje na nich nowe zagadnienia z zakresu językowego, matematycznego, przyrodniczego. Rozwija swoje umiejętności ruchowe, biorąc udział w zajęciach sportowych.

To wszystko bardzo szybko procentuje i efekty są widoczne w rozwoju intelektualnym          i fizycznym dziecka.

Drodzy Rodzice oraz kochane dzieci, zapraszamy

Was serdecznie na super przygodę

z Przedszkolem Miejskim w Lubawie!

 

Opracowały:

                                                                                                              Małgorzata Niedźwiecka

                                                                                                              Grażyna Boczek

 

 

Przejdź do treści