Smerfy na wycieczce w Olsztynku

Dzieci z grupy Smerfy wraz z rodzicami bądź babciami i opiekunami wybrały się do Huty Szkła Artystycznego w Olsztynku – Taras Krynicki, w której podpatrywały, w jaki sposób z piasku kwarcowego, przy pomocy piszczeli hutniczej, w piecach rozgrzanych do temperatury powyżej 1000 stopni, wykonuje się szkło dekoracyjno-użytkowe: wazony, salaterki, świeczniki, patery, karafki,  szkło dekoracyjne: figurki (anioły, ptaszki, rybki, łabędzie, słoniki, pingwiny i kotki). Po dokonaniu zakupów w galerii artystycznej udaliśmy się do Muzeum Budownictwa Parku Etnograficznego w Olsztynku.                 W skansenie na powierzchni ok. 30 ha znajduje się ponad 70 zabytkowych chat. Dzieci podpatrywały wspólnie z przewodnikiem,     w jaki sposób dawniej żyli mieszkańcy naszego regionu, jakimi posługiwali się urządzeniami, narzędziami, w jaki sposób uprawiali ziemię. Zobaczyły szkołę, klasy lekcyjne, oglądały remizę strażacką, wozy strażackie, dawne zagrody wiejskie. Poznały zwierzęta hodowane w muzeum (konie, kozy, owce, króliki, indyki, gęsi, perliczki, rajskie kurki). W warsztacie tkackim dowiedziały się, jak powstają dywaniki, obrusy. Wypoczywały na łonie natury, delektując się wiosennym zapachem i urokiem polskiej wsi.
Opracowała: Janina Rutkowska

Przejdź do treści