Żółwiki poznają obecnie zanikający zawód kowala

Dzieci z grupy Żółwiki  w ramach preorientacji zawodowej poznały zawód kowala.

Kowal to rzemieślnik, który zajmuje się wykuwaniem przedmiotów z metalu np. bramę lub furtkę, rzeźbę. Dzieci poznały różne narzędzia, jakimi w swojej pracy posługuje się kowal, miejsce pracy –  kuźnię, w której najważniejsze elementy wyposażenia to kowadło, na którym wykuwam metalowe przedmioty, prasa kowalska oraz palenisko kowalskie, w którym rozgrzewam metale do odpowiedniej temperatury. Przedszkolaki już  wiedzą, że z twardej stali kuję się podkowę – “bucik dla konia”, aby mógł wygodnie chodzić.

Zawód kowala  obecnie jest bardzo mało popularny i coraz mniej rzemieślników jest już tak oddanych swojej pracy.

Przedszkolaki poprzez bezpośrednią obserwację łatwiej mogły zapamiętać przekazane treści poznawcze, zaspakajając potrzebę wiedzy o zawodzie kowala.

Bardzo serdecznie dziękujemy panu Dariuszowi za sympatyczne spotkanie.

Dzieci z grupy Żółwiki stoją przed kuźnia wraz z kowalem.

n

n

n

Przejdź do treści