Zaświeć się na niebiesko…

„Chcesz pomóc – nie przeszkadzaj”

        Gdy Państwo skończą czytać ten tekst, na świat przyjdzie ok. 250 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także autyzm.

Autyzm  dotyka coraz większej grupy ludzi. Statystki są alarmujące.   W samej Europie żyje ok. 5 milionów osób z autyzmem, dla których każda zmiana społecznej świadomości ma ogromne znaczenie. Dzisiaj ani jutro nie znajdziemy lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby tym osobom żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska. Reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak.

Powstaje wiele inicjatyw, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Czy mamy pozwalać na dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi? Stanowczo nie!  Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i wolności.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, czasem nawet dla najbliższych osoby ze spektrum są zagadką. Autyzm to nieprawidłowa praca mózgu, problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W inny sposób odbierane są wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól może być kwaśna, śnieg gorący, a delikatny dotyk powoduje ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze – jest po prostu inne i zasługuje na tolerancję.

W Polsce jest coraz więcej osób z diagnozą zaburzeń spektrum autyzmu.

Ale chciałabym zaapelować do ludzi z naszego miasta, z Lubawy i zaznaczyć, że takie dzieci żyją wśród nas. One same czasem nie mogą zrozumieć co się wokół nich dzieje, a bywa tak, że przechodzień, często sąsiad, nie znający problemu rodziny, atakuje matkę, ojca słowami, które bardzo bolą i tylko dlatego, że dziecko zachowuje się inaczej. Bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. One są wśród nas i jeśli chcemy pomóc, nie przeszkadzajmy.

     Opracowała Grażyna Boczek

Przejdź do treści