Witamy wiosnę akcją „Dzień Kolorowej Skarpety”

     Kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary – to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego z jakim borykają się osoby cierpiące na Zespół Downa. To właśnie z myślą o przełamywaniu stereotypów i oswajaniu się z odmiennością 21 marca ulicami Lubawy przeszedł marsz dzieci z Przedszkola Miejskiego w Lubawie, by pokazać dotkniętym zespołem Downa i ich rodzinom, że nasze przedszkole włącza się do akcji.

     Wada genetyczna związana z zespołem Downa związana jest z występowaniem w 21 parze trzeciego chromosomu – stąd 21 marca. Natomiast kolorowe skarpetki, które tego dnia założyliśmy są wyrazem tolerancji – mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z Zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa. Skarpetki nie do pary symbolizują z kolei niedopasowanie społeczne i genotypowe, a jednocześnie pokazują, że mimo różnic są radosnymi i pełnymi życia

ludźmi.

Przejdź do treści