Warsztaty ekologiczne na temat zmian klimatycznych.

Dziś, tj. 20.12.2018r. dzieci z grup: „Lwiątka”, „Papużki”, „Słoniki”, „Kangurki” i „Panterki” uczestniczyły  w warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez panów Jarosława Wiśniewskiego i Tomasza Awsiukiewicza, pracowników firmy IKEA Industry w Lubawie. Spotkanie dotyczyło zmian klimatycznych. Panowie wytłumaczyli dzieciom znaczenie słów „pogoda”, „klimat”. Dzieci w obrazowy sposób dowiedziały się co to jest „efekt cieplarniany”. Goście wyjaśnili, że działania człowieka przyczyniają się do wzrostu ilości gazów wokół naszej planety. Mówili o transporcie, paliwach kopalnianych, przemyśle, rolnictwie, nieodpowiedzialnej konsumpcji. Wytłumaczyli dzieciom, że gazy (metan, gaz rozweselający, para wodna) zatrzymują ciepło słoneczne i powodują, że temperatura na Ziemi wzrasta i zaczynamy się czuć, w taki sposób, w jaki czujemy się w szklarni. Dzieci usłyszały o konsekwencjach zmian klimatu, o kataklizmach: suszach, huraganach, powodziach i o tym, co każdy z nas może zrobić i w jaki sposób przyczynić się do tego, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Dzieci wiedzą, że należy oszczędzać energię, wyłączać, np. telewizor, komputer, z których się nie korzysta, zamknąć kran, którym płynie niepotrzebnie woda, gaz, ciepło, naprawić cieknący kran, wymienić zwykłe żarówki na energooszczędne, segregować odpady. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały film pt. „Energy. Let’s save it”. Przedstawiciele IKEA Indusrty opowiadali dzieciom także o rozwiązaniach firmy na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, między innymi o elektrowniach wiatrowych, panelach słonecznych.

Temat spotkania bardzo zaciekawił dzieci. Nasza przedszkolna społeczność w wielkim skupieniu i w dobrym nastroju wysłuchała wszystkich informacji. Myślę, że wszyscy mamy coś do zrobienia dla naszej planety i każdy może zrobić, choć mały krok, by zmienić coś w swoich nawykach.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy naszym dzisiejszym gościom za wizytę i życzymy spokojnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Spotkanie zorganizował Zespół do spraw ekologii. Zapraszamy do galerii.

 

Przejdź do treści