“Szkoła pamięta”

Zbliżają się dni w których szczególnie myślimy o zmarłych. Robimy porządek na grobach i wokół nich, zapalamy znicze. Wspominamy bliskich, którzy odeszli jak i tych, którzy zapisali się w naszej pamięci i historii. Pamięć tych, których nie ma już w śród nas jest wyrazem szacunku.

Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.

Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności – podkreślił szef MEN.

Przedszkole Miejskie w Lubawie również włączyło się do akcji: odwiedziliśmy Miejsca Pamięci Narodowej, a także została zorganizowana w przedszkolu chwila pamięci. Poświęciliśmy ją Mikołajowi Kopernikowi i jego zasługom dla Lubawy. Zaprosiliśmy też z tej okazji członków Bractwa Rycerskiego Zamku Lubawskiego, którzy opowiedzieli nam o Biskupach Chełmińskich, którzy zamieszkiwali zamek dawniej. Następnie został zaprezentowany herb Lubawy i publikacje o naszym mieście. Prezentacja multimedialna o ruinach zamku i jego rekonstrukcji zakończyła spotkanie.