ROLA LOGOPEDY W PRZEDSZKOLU

ROLA LOGOPEDY W PRZEDSZKOLU

Przedszkole Miejskie w Lubawie  to placówka niezwykle dbająca o swoje dzieci. Uczęszcza do nas 240 dzieci i wszystkie z nich  były poddane diagnozie logopedycznej.

W związku z nadchodzącym Europejskim Dniem Logopedy chcieliśmy  pokazać Państwu, jak wielką rolę odgrywa  logopeda w życiu każdego przedszkolaka.

Drodzy rodzice, rzeczą naturalną jest  to, że każde dziecko rozwija się własnym rytmem i dlatego też dzieci uczęszczające do przedszkola nie stanowią jednolitej grupy pod względem rozwoju mowy. W naszej placówce spotykamy się z dziećmi, które bardzo późno zaczęły mówić, ale mimo to ich wymowa w późniejszych latach była już poprawna. Obecne są także dzieci, których rozwój mowy początkowo przebiegał prawidłowo, a później pojawiły się zaburzenia.

Ten niejednolity poziom rozwoju mowy sprawia, że już na etapie przedszkolnym różnicują się szanse dzieci na prawidłowy rozwój.

Z pewnością każdy rodzic wie, że okres przedszkolny jest czasem, kiedy dziecko chłonie najwięcej informacji. Młody człowiek w wieku przedszkolnym bardzo szybko przyswaja każdą wiedzę, dlatego też jest to „złoty czas” dla rozwoju mowy dziecka. W czasie gdy dziecko ma  3 – 6 lat terapia logopedyczna  przynosi największe efekty. Zajęcia logopedyczne mają przede wszystkim na celu korektę  zaburzeń i wad wymowy. Bardzo ważnym  zadaniem dla logopedy jest również prowadzenie profilaktyki logopedycznej. W przedszkolu przykładamy ogromną wagę, by mowa naszych podopiecznych przebiegała prawidłowo. W placówce zatrudniamy dwóch logopedów, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin od poniedziałku do piątku. Zachęcamy zatem do konsultacji ze specjalistami.

Drodzy rodzice terapia logopedyczna czasem jest bardzo długotrwała, ale im szybciej podjęta, tym daje lepsze efekty.

Pamiętajcie również, że bardzo ważna jest współpraca z logopedą i systematyczna praca w domu.

Nieprawdziwe jest przekonanie, że dziecko „wyrośnie” z wad wymowy. Jeśli widzicie jakieś nieprawidłowości u swojego dziecka, zgłoście się do logopedy.

Przejdź do treści