„Kangurki” i „Biedronki” uczestniczyły w warsztatach ekologicznych

21.03.2016r. dzieci z grup: „Kangurki” i „Biedronki” uczestniczyły w warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez pracowników firmy IKEA w ramach obchodów „Światowego Dnia Wody” przypadającego na 22 marca.

Podczas warsztatów dzieci zastanawiały się, skąd na naszej planecie ludzie, rośliny i zwierzęta mają wodę, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie wody podczas kąpieli, mycia zębów, robiąc pranie, sprzątanie, myjąc naczynia po posiłku.

Były też konkursy i niespodzianki.

Podczas wycieczki do Wodociągów Miejskich w Lubawie dzieci obserwowały miejsce poboru wody, widziały studnie, pompy. Potem w  Oczyszczalni Ścieków w Lubawie podpatrywały, jakie działania podejmują  Lubawianie i co konkretnie robią, aby uchronić wodę przed zanieczyszczeniami.  Widziały zanieczyszczoną wodę oraz słuchały szumu oczyszczonej wody wpływającej do naszej rzeki  Sandeli.

Dzieci  zdobyły wiele informacji o  wodzie i jej roli w przyrodzie, wiedzą w jaki  sposób dbać i oszczędzać  wodę.

W jaki sposób właściwie użytkować wodę?  Oto  pomysły na oszczędzanie wody:

„Dokręcaj kran, on nie lubi kapania”,

„Nie zostawiaj odkręconego kranu  w trakcie, np. namydlania rąk, szczotkowania zębów”,

„Myjąc zęby, napełnij kubek wodą, żeby móc nią je płukać”,

„Mów „tak” prysznicowi”,

„Jeśli jakiś kran przecieka, powiedz o tym rodzicom, aby mogli go naprawić od ręki”,

„Odpowiednio wcześniej odmrażaj produkty spożywcze, nie używając wody”,

„Zmywarkę i pralkę włączaj kiedy są pełne, korzystaj z programu – oszczędne pranie”,

„Samochód myj w myjni”,

„Używaj niewielkiej ilości środków czystości”,

„Rośliny w ogrodzie podlewaj wodą deszczową lub wodą z basenu”,

„Bądź przyjacielem przyrody i nie zaśmiecaj wody!”

„Wody nie marnujesz więcej zyskujesz!”.

Bardzo serdecznie dziękujemy panu Jarosławowi Wiśniewskiemu i  współpracownikom za spotkanie, cenne rady, upominki oraz umożliwienie dzieciom pobytu w ważnych instytucjach.

Opracowała: Ewa Raszkowska

 

 

Przejdź do treści