DOGOTERAPIA W GRUPIE „MOTYLKI”

DSCN9662

25.11.2015r. grupa integracyjna „Motylki”, gościła psa Kinio i terapeutkę, panią Annę Jachimczyk z Ostródy. Pies – istota, która prawdopodobnie w największym stopniu stała się bliskim współpracownikiem i przyjacielem człowieka. Rozpoznaje nasze emocje, nie krytykuje, nie ocenia, nie demonstruje żalu, wyczuwa niebezpieczeństwa  i wykonuje nasze polecenia. Przy  tym wszystkim jest zupełnie bezinteresowna   i szczęśliwa u boku „swojego człowieka” dla którego chce i może pracować. Metoda Dogoterapii polega na aktywnej współpracy terapeuty, dziecka oraz odpowiednio wyszkolonego psa,  w celu wspomagania procesu przywracania możliwej do osiągnięcia sprawności lub opanowania umiejętności zapewniających aktywne funkcjonowanie w środowisku społecznym. Dogoterapia odnajduje również swoje zastosowanie w pracy z ludźmi zdrowymi niezależnie od wieku. Pies jest zwierzęciem, które jeśli jest właściwie prowadzone, bezgranicznie akceptuje ludzi takimi, jakimi oni są. Dzięki kontaktowi z psem wzrasta poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, pojawia się poczucie bycia potrzebnym, a także rozwija się empatia. Emocjonalny kontakt i specyficzna więź staje się motywatorem działań aktywizujących naturalne możliwości człowieka, a w efekcie podnoszącym jakość jego życia.

Zajęcia z dogoterapii będą odbywać się cyklicznie w naszej grupie. Po dzisiejszym spotkaniu można było zauważyć, że dzieci już tęskniły za psem i panią Anią. Były pozytywnie pobudzone i bardzo dumne, chętnie opowiadały o zabawie z Kinio oraz o tym, że potrafiły karmić tak dużego psa. Z niecierpliwością czekamy na dalsze zajęcia.

Opr. Grażyna Boczek

Przejdź do treści