Bezpieczeństwo dzieci w internecie

Internet to nieograniczone źródło wiedzy, w dużej mierze dzięki niemu dzieci poznają otaczający je świat. Trzeba jednak pamiętać, że znajdują się tu również szkodliwe dla maluchów treści. Jak więc uchronić dziecko przed negatywną stroną sieci i zapewnić mu bezpieczeństwo w Internecie?

Zdając sobie sprawę z możliwości Internetu wielu rodziców martwi się o bezpieczeństwo dzieci w sieci. Bardzo słusznie, gdyż Internet oprócz tego, że jest nieograniczonym źródłem wiedzy i informacji, ma także swoje negatywne aspekty. Zatem jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie? Przede wszystkim należy ustalić pewne zasady korzystania z komputera.

Dziecko i komputer
Na początku warto określić ile czasu dziecko może spędzić przed komputerem. To jak długo nasi podopieczni siedzą przed ekranem monitora powinno być adekwatne do wieku. Optymalny czas korzystania z komputera w ciągu dnia dla dzieci w wieku przedszkolnym to maksymalnie 30 min, dzieci w wieku szkolnym maksymalnie godzina, z kolei dzieci od 12 roku życia ok. 1,5 godziny. Najlepiej jeśli rodzic nie będzie narzucał zasad, tylko spokojnie omówi je z pociechą. Wspólna rozmowa i pójście na kompromis znacznie ułatwi komunikację z dzieckiem, szczególnie jeśli bardzo lubi korzystać z sieci. Należy także pamiętać, że wychowanie to przede wszystkim konsekwencja podejmowanych decyzji. Każde ustępstwo sprawi, że maluch przestanie traktować ustalone zasady poważnie. Ważne jest także to, gdzie stoi komputer. Jeśli jest on w powszechnie dostępnym miejscu zmniejsza się ryzyko, że strony na które wchodzi dziecko będą nieodpowiednie. Nie chodzi tutaj o szpiegowanie malucha, ale o obecność bliskich i w razie potrzeby udzielenie cennych rad i wskazówek. Nie pozwalaj na zamykanie się w pokoju z komputerem, lepiej umieść go w widocznym dla wszystkich domowników miejscu.

Zasady bezpieczeństwa w sieci


Gdy dziecko korzysta z Internetu bardzo ważne jest wdrożenie zasad ograniczonego zaufania do treści, a przede wszystkim osób. Wytłumacz, że nie każda osoba napotkana w sieci jest tym za kogo się podaje, dlatego też nie jest warta zaufania i otwartości. Podobna sytuacja dzieje się z informacjami jakie krążą w Internecie, dlatego uczulaj swoich podopiecznych, aby uczyli się odróżniać treści wiarygodne od tych wyssanych z palca. Jeżeli rodzic jest świadkiem podejrzanej sytuacji jak, np. zawarcie znajomości z zupełnie obcą osobą, powinien natychmiast zareagować. Bardzo ważna jest szczera rozmowa z dzieckiem i świadomość, że ma pełne oparcie w swoich opiekunach. Naucz potomka chronić swoją prywatność. Jeśli nasz podopieczny korzysta z portalów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil. W sieci krąży wielu pedofilów, a udostępnianie informacji o wieku czy adresie zamieszkania może stać się bardzo niebezpieczne.


Zagrożenia Internetu


Zagrożenia Internetu czyhają również na rodziców, którzy często sami zapominają o zasadzie ograniczonego zaufania. Publikacja zdjęć swoich dzieci w serwisach społecznościowych może tylko ułatwić wybór ofiary pedofila. Podobnie jak umieszczanie fotografii w skąpym stroju na plaży, to także wystawianie się na niepotrzebne ryzyko jakich w sieci nie brakuje.

Bezpieczny komputer

Bezpieczny komputer powinien mieć zainstalowany program antywirusowy, zaporę sieciową oraz program kontroli rodzicielskiej. Uchroni to dziecko przed przypadkowym wejściem na niewłaściwe treści. Tego typu zabezpieczenia chronią nie tylko przed stronami pornograficznymi, ale również uniemożliwiają dostęp do treści namawiających do agresji, samobójstw czy anoreksji. Pomimo zabezpieczeń swojego komputera rodzice i tak powinni pozostać czujni ponieważ nic nie zastąpi rozsądku dorosłej osoby. Nawet jeżeli opiekunowie zabezpieczą się we wszystkie możliwe programy chroniące komputer przed negatywnymi treściami, nie wolno tracić kontaktu z dzieckiem. Najbardziej nieodpowiedzialną rzeczą jaką można popełnić jest zrzucenie odpowiedzialności za wychowanie na program komputerowy.

Gry dla dzieci   


Większość dzieci uwielbia gry komputerowe. Niestety bardzo wiele z tych aplikacji ocieka krwią i jest pełna wulgaryzmów. Jako rodzic musisz zadbać, aby gry komputerowe dla dzieci były adekwatne do wieku. Problem z klasyfikacją gier rozwiąże PEGI (Pan European Game Information), czyli ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier komputerowych. Tego typu program pozwala ocenić czy dziecko jest odpowiednio dojrzałe na daną grę. Nie należy także ulegać wpływom malucha, który twierdzi że wszyscy koledzy grają w daną grę. Tylko dorosły może decydować w co bawi się jego pociecha i ma pełne prawo wybrać grę najlepszą dla jej wieku i możliwości.

Szacunek dla innych

Dziecko korzystające z Internetu musi mieć świadomość, że co raz pojawiło się w sieci, prawdopodobnie zostanie tam na zawsze. Dlatego też porozmawiaj z dzieckiem na temat cyberprzemocy. Należy przekonać malucha, że często niewinne z pozoru żarty mogą bardzo skrzywdzić, dlatego tak ważny jest szacunek do innych. Warto również zwrócić uwagę dziecka, że i ono może stać się ofiarą nieprzemyślanych żartów, które potrafią spowodować wiele nieprzyjemności i ludzkiej krzywdy. Pokaż młodemu człowiekowi, że może liczyć na rodziców w każdej sytuacji i zawsze powinno zwracać się do nich o pomoc.

Przejdź do treści